İsviçre’nin ev sahibi olduğu ‘Ukrayna Barış Zirvesi’ başladı

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, ülkesinin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’nin resmi açılışında konuştu.

AA’nın haberine göre, “Amacımız Ukrayna’da adil ve kalıcı bir barışa ilham vermek, buna doğru ilerlemek” diyen Amherd, bunun uzun bir süreç olduğunu belirtti.

Amherd, “zirve kapsamında Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması için nihai bir anlaşmaya varılacağına dair bir yanılsama içerisinde olmadıklarını, böyle bir anlaşmaya adım adım yaklaşabileceklerini” söyledi.

Ukrayna’daki savaşın dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatında geniş yansıması olduğunu ifade eden Amherd, uluslararası ilişkilerin kurallara, uluslararası hukuka ve insan haklarına saygıya dayalı olmasını sağlamanın herkesin çıkarına olacağını vurguladı.

Zirveye katılanların kendi fikirlerini tartışabileceği bir ortam oluşturmanın önemine değinen Amherd, bunun için geniş kapsamlı ve destekleyici bir süreç başlatmayı hedeflediklerini aktardı.

Amherd, “Rusya olmadan bir barış sürecinin düşünülemeyeceğinin hepimiz farkındayız. Kalıcı bir çözüm her iki tarafı da kapsamalıdır. Uluslararası toplum olarak bu yolun açılmasına yardımcı olabiliriz. Bu yüzden buradayız. Aynı zamanda belirli konularda gerçek ilerleme sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Zirve kapsamında en önemli hedeflerinin Ukrayna için uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı temelinde kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış sürecine ilham vermek olduğunu dile getiren Amherd, Rusya’nın bu sürece nasıl ve hangi şartlarda dahil edilebileceğini tartışmak istediklerini anlattı.

Amherd, “Birçoğumuzun bu zirveyi barışçıl, her türlü silahlı çatışmanın ötesinde bir sürece olan desteğimizi ifade etmek için kullanması çok önemli” ifadelerini kullandı.

Barışa giden yolu bulmanın azim ve irade gerektirdiğinin altını çizen Amherd, bu zirve kapsamındaki hedeflere ancak birlikte hareket ederek ulaşabileceklerini söyledi.

Rusya’nın davet edilmediği zirveye Çin de katılmıyor. Zirvede, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

Zirve yarın sona erecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir