Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri yeni etkinliklerle bahara merhaba diyor!

Borusan Contemporary, nisan ayında da farklı yaş gruplarındaki çocuklar için tasarlanmış eğlenceli ve öğretici atölye etkinlikleri sunmaya devam ediyor. Çocuklar nisan ayı atölyelerinde renkleri keşfedecek, üç boyutlu çalışmalar yapacak ve Perili Köşk’ü yeniden tasarlayacaklar. 

Borusan Contemporary’nin farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik hazırlanan atölyeleri küçük sanatseverlere, hem eğlenebilecekleri hem de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam sunuyor. Nisan ayı programı kapsamında çocuklar, DC Art ve atölyepikolo yürütücülüğünde renk kavramına odaklanacak, üç boyutlu çalışmalar yapacak, optik illüzyonla yaratıcı eserler üretecek ve Perili Köşk’ü yeniden tasarlayacaklar.

Renk kavramına odaklanacaklar

6 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da 6-8 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Duyguların Renkleri atölyesi, Dijital Mitolojiler sergi turuyla başlayacak. Atölyede, çocuklarla Yağız Özgen’in, Peter Zimmerman’ın ve Hans Kotter’in sergide yer alan eserleri üzerinden renk kavramına odaklanılacak. Ana ve ara renklerin yanı sıra sıcak ve soğuk renkleri keşfederek devam edilecek atölyenin üretim aşamasında ise çocuklar, gün içerisinde deneyimledikleri farklı duyguları dışavurumcu sanat tekniği aracılığıyla renkler ve çizgiler kullanarak görselleştirecekler ve soyut resimler yapacaklar. Bu atölyeye katılacak çocukların okuma-yazma becerisini kazanmış olmaları bekleniyor. 

 

Üç boyutlu bir harita hazırlayacaklar

6 Nisan Cumartesi günü saat 13.00’da 8-12 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Keşfedilmemiş Yerler atölyesinde “Dijital Mitolojiler” sergisinde yer alan sanatçı Ilgın Seymen’in “Bilinmeyen Kıta” isimli eserinden hareketle çocuklarla kimlik, aidiyet ve mekân kavramları üzerine sohbet edilecek. Ardından çocuklar, sanatçının eserinden ilhamla henüz keşfedilmemiş hayali bir dünya için karışık medya tekniği ile üç boyutlu bir harita hazırlayacak. Çalışmanın sonunda, her çocuk kendi tasarladığı yaratıcı çalışma ile atölyede ayrılacak.

 

Çocuklar kendi ebeveynlerinin resimlerini yapacak

14 Nisan Pazar günü saat 11.00’da 5-7 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Annemin Komik Portresi müze turu ile başlayacak. Tur sırasında sergide yer alan çalışmalardan insan fotoğraflarının kullandığı yapıtlar yakından incelenecek. Pastel boya, resim kâğıdı ve sıvı suluboyaların kullanılacağı, herkesin kendi ebeveynlerinin resimlerini yapacağı keyifli bir sanat çalışması gerçekleştirilecek.

 

Soyut eserler yapacaklar

14 Nisan Pazar günü saat 13.30’da 7-9 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Akan Boyalarla Soyut Sanat atölyesi, Necmi Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan “Dijital Mitolojiler” sergisi turu ile başlayacak. Markus Linnenbrink tarafından epoksi ile üretilen soyut eserleri yakından inceleyen katılımcılar, atölyede mukavva üzerine tutkal, akrilik boya, gıda boyası gibi renklendiricilerle soyut eserlerini yapacak.

 

Köpükle, tüyle üç boyutlu çalışmalar yapacaklar

20 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da 6-8 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Kirpinin Rüyası atölyesi, 30 dakika süren rehberli, anlatımlı sorgulamaya dayalı kısa müze gezisiyle başlayacak. Katılımcılar, koleksiyonda yer alan üç boyutlu çalışmalardan yola çıkarak  köpük, kürdan, tüy, boya ve diğer malzemelerin kullanıldığı  üç boyutlu bir çalışma gerçekleştirecekler.

 

Renkleri keşfedecekler

20 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’da 5-7 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Paletteki Renkler atölyesinde ‘’Dijital Mitolojiler” ve “Mat Collishaw: Aritmi” sergileri kısa bir müze turu ile görülecek. Renkleri tanıyalım temalı atölye için müzedeki Yağız Özgen’e ait ‘’8 bit Colour Palette Entries#3’’ eseri görülürken renkler keşfedilerek iki adet baskı resim yapılacak. 

 

Optik illüzyon yoluyla yaratıcı eserler üretecekler

28 Nisan Pazar  günü saat 11.00’da 6-8 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Bir Kez Bakmak Yetmez atölyesi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan derlenmiş bir seçkiden oluşan “Dijital Mitolojiler” sergisi gezisiyle başlayacak. Atölyede sergide yer alan video sanatı çalışmaları incelenecek. Atölyenin üretim aşamasında ise çocuklar, ‘‘hareketli imajlar’’ ve ‘‘durağan imajlar’’ kavramlarından yola çıkarak optik illüzyon yoluyla statik görselleri hareketlendirecek ve kendi yaratıcı eserlerini üretecek.

 

Çocuklar Perili Köşk’ü yeniden tasarlıyor

28 Nisan Pazar günü saat 13.00’da 8-12 yaş grubuna yönelik düzenlenecek Bu Müze Başka Müze! atölyesinde çocuklar, Rumelihisarı’nın en önemli ve tarihi binalarından biri olan Perili Köşk’ü yeniden tasarlayacak. Bu atölye ile mimarlık disiplini çocuklara tanıtılacak ve “Bir bina nasıl oluşturulur?”, “Mekân ve malzeme arasında nasıl bir ilişki vardır?” gibi sorular üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirilecek. Ardından, çocuklar tasarımın yapı taşlarından “renk ve doku” ile ilişki kurarak Borusan Contemporary binasını (Perili Köşk) gündelik malzemelerle kendi gözlerinden yeniden tasarlayıp hazırladıkları müze maketleri ile atölyeden ayrılacak.

Borusan Contemporary hakkında

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimlerini ve sanat yazarlığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur. 

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in merkez ofisi olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak, iş dünyası için yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur. 

Programın çoğu Borusan Holding ofislerinin de bulunduğu, İstanbul’daki Perili Köşk’te gerçekleşir ve bu da özünde ofis ortamında hayat bulan benzersiz bir müze yaratır. Galeri, ofis alanları, Müze Cafe, Artstore ve boğazın nefes kesici manzarasına hakim açık hava terasları da dahil olmak üzere tüm bina hafta sonları halka açıktır.

Borusan Contemporary ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, e-bültene abone olabilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir